World Intellectual Property Report 2013

Report Conclusion:

The evidence presented in this Report is intended to offer insights into the economy-wide role of branding. The Report highlights that branding has become a central strategic asset for companies; it explores how the trademark system supports consumer choice and orderly competition in the marketplace; and it explains why branding is a key element of a vibrant innovation ecosystem. Unquestionably, certain trends in branding strategy and trademark use are better understood than others. The Report points to a number of areas where more statistical data and new investigations could offer fresh insights, and thus lays the foundation for future research work.

Kort video – 3 minutter:

Længere videoklip fra lancering af rapporten:

Rapporten:

http://www.wipo.int/export/sites/www/freepublications/en/intproperty/944/wipo_pub_944_2013.pdf

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem