Produktdatabase med vokseværk

September 2015 blev en milepæl i GS1Trade Syncs histore, da hele 100.000 enheder nu er med i databasen. Det seneste år har der været stor fremgang i både medlemstal og data, og den opadgående kurve fortsætter. Flere nye initiativer har set dagens lys.

Tekst: KOMMID

Der var travlt ved tasterne hos leverandørerne i december sidste år. Den 14. december 2014 trådte EU Regulativ 1169, som påbød, at en lang række data skulle være tilgængelig for handlen, i kraft. For at være sikre på at leve op til lovkravene, brugte de GS1Trade Sync, hvor leverandør og handel mødes om al relevant data.

Produktdatabasen samler alt, der handles, ét sted og gør det muligt for leverandører at fokusere på den konkrete dataangivelse og ikke på lovkrav, regler og bestemmelser. Den samlede handel gør brug af databasen og i alt tæller medlemslisten mere end 560 virksomheder.

– For en række år tilbage var det en udfordring for leverandørerne, at de følte sig pressede til at gøre data tilgængelig for handlen, som de ikke følte brugte dataene alligevel. Sådan er det ikke længere. Nu bliver data i høj grad brugt, siger Morten Buch, Head of FMCG and Services i GS1 Denmark.

Flere brugere og mere data
De seneste år er der for alvor kommet gang i brugen af GS1Trade Sync.

– Regulativets skæringsdato har helt sikkert været en driver for, at flere fik indtastet sine data. Og så har er databasen vækstet massivt, efter FoodSam kom med for et års tid siden, siger Morten Buch.

Ved indgangen af september 2015 nåede GS1Trade Sync 100.000 specifikke enheder. Et tal der er helt oppe på 168.000, hvis man tæller forskellige displays, collier mv. med.

Redskab til fælles vækst

– Handlen og grossisterne bakker op om den fælles opgave med dataudveksling, og har givet udtryk for, at de gerne vil have data fra GS1Trade Sync. Det er netop i samspillet mellem handlen og leverandørerne, at databasen får sit liv:

– GS1 stiller blot et værktøj til rådighed og tilbyder en service, siger Morten Buch.

Udover at have styr på diverse regulativer og krav, består GS1’s arbejde i høj grad af at rådgive og supportere brugere. Udover telefonisk rådgivning, tilbyder GS1 webinarer, som gør brugerne sikre i håndtering af databasen.

Løbende ny data

I takt med stigende krav til dataudveksling kunne man frygte, at flertallet af leverandører ikke kunne leve op til at holde databasen ajour. Tværtimod er der sket en stigning i antallet af brugere, der lever op til datakravene. Og dette til trods for, at dét at holde databasen ajour, er en fortløbende proces.

Først skal enhederne indmeldes og de mange felter udfyldes. Herefter skal dataene løbende opdateres og nye krav konstant efterleves.

– For at kunne hjælpe medlemmerne bedst muligt har vi den seneste tid sat flere dedikerede ressourcer på GS1Trade Sync Kundeservice, forklarer Morten Buch.

Brugervenlighed som omdrejningspunkt

Udover support og rådgivning som fokuspunkter, har GS1Trade Sync løbende gang i nye initiativer, som skal øge både medlemstilstrømningen og datamængden. Seneste skud på stammen er en billeddatabase, hvor der nu kan sættes billeder direkte ind i systemet via en brugervenlig drag n’drop funktion. Næste skridt er nu, at leverandører og handel bliver enige om størrelsen på billederne, så denne del kan klares nemt for begge parter.

Generelt handler arbejdet med databasen for GS1 om, at gøre det så nemt for brugerne som muligt.

– Selv om vi jo ikke kan skære ned på antallet af felter, der skal udfyldes, da det er lovbestemt, går vi meget op i brugervenlighed og står altid til rådighed med vejledning, lige som vi løbende udvikler nye funktioner. Vi vil altid gerne i dialog med brugerne om mulige forbedringer, afslutter Morten Buch.

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem