Banebrydende digitale vandmærker giver bedre genanvendelse af emballage i EU

Pressemeddelelse

Banebrydende digitale vandmærker giver bedre genanvendelse af emballage i EU – AIM, Den Europæiske Forening af Mærkevareindustrier, lancerer grænseoverskridende kædeinitiativ til at drive cirkulære økonomiske mål.

Bruxelles, 8. september 2020 – Under ledelse af AIM, Den Europæiske Forening af Mærkevareindustrier, er 85+ virksomheder og organisationer fra hele emballageværdikæden gået sammen med det ambitiøse mål om at vurdere, hvorvidt en banebrydende digital teknologi kan muliggøre bedre sortering og øget genanvendelse af emballage i EU, og drive en reel cirkulær økonomi.

En af de mest presserende udfordringer ved at opnå en cirkulær økonomi inden for emballage er behovet for bedre sortering af forbrugernes affald ved nøjagtigt at kunne identificere emballage og dermed opnå mere effektiv og bedre genanvendelse. Digitale vandmærker kan have potentialet til at revolutionere den måde, hvorpå emballage bliver sorteret i affaldshåndteringssystemet, idet det åbner nye muligheder, som p.t. ikke er mulige med eksisterende teknologier. Opdagelsen blev gjort under Ellen MacArthur Foundations New Plastics Economy-program, som undersøgte forskellige innovationer for at forbedre genanvendelse i forbrugerleddet. Digitale vandmærker viste sig at være den mest lovende teknologi, som fik støtte fra størstedelen af interessenterne og gennemgik et grundlæggende “proof of concept” på en testsorteringslinje. Mærkevareindustrien er nu gået ind i projektet for at fremme den næste fase som et grænseoverskridende kædeinitiativ under navnet “HolyGrail 2.0”, der finder sted i en meget større skala og i et meget større omfang. Dette omfatter lanceringen af et industrielt pilotprojekt, som skal dokumentere levedygtigheden af teknologien med digitale vandmærker til en mere nøjagtig sortering af emballage og genanvendelse af højere kvalitet samt selve businesscasen i større skala.

“De tre centrale elementer her er innovation, bæredygtighed og digitalisering, som kombineres til at nå målet med den grønne aftale om en renere, cirkulær og klimaneut ral økonomi”, siger Michele Gibbons, generaldirektør hos AIM. “Det er fantastisk at se sådan en entusiasme fra hele branchen og at være i stand til at forene en sådan ekspertise fra hele værdikæden, fra mærkevareproducenter og detailhandlere til konvertere, EPR-ordninger, affaldshåndteringssystemer, genanvendelsesvirksomheder og mange flere. Samarbejde er vejen fremad for at nå EU’s mål om cirkulær økonomi”.

Digitale vandmærker er usynlige koder på størrelse med et frimærke, som sidder i overfladen af forbrugeremballage. De kan indeholde en lang række attributter, såsom oplysninger om producent, varenummer, type af anvendt plastik og sammensætning af flerlagede produkter, brug til fødevarer og
nonfoodvarer osv. Formålet er, at når emballagen er kommet ind i affaldssorteringssystemet, så kan det digitale vandmærke aflæses og afkodes på sorteringslinjen med et almindeligt kamera med høj opløsning, som så – baseret på de overførte attributter – er i stand til at sortere emballagen i de korrekte strømme. Det medfører bedre og mere nøjagtige sorteringsstrømme og giver derved en bedre kvalitet af genanvendelse, som er til gavn for hele emballageværdikæden. Ud over dette “digitale genanvendelsespas” så har digitale vandmærker også potentialet til at blive anvendt på andre områder, såsom forbrugerinvolvering, synlighed i forsyningskæden og driften i detailleddet.

Flere oplysninger om initiativet med digitale vandmærker – HolyGrail 2.0

Kontakt – Sekretariet: digitalwatermarks@aim.be

Hjemmeside, herunder Spørgsmål og Svar, medlemskab og seneste nyt: www.aim.be/priorities/digital-watermarks

Medlemskit for interesserede virksomheder/organisationer:

Citater fra HolyGrail 2.0-partnere fås ved henvendelse, og medierne kan kontakte sekretariatet for at komme i direkte kontakt med en partner.

HG2.0-medlemskab:
AB INBEV • ALL4LABELS • ALPLA • AMCOR • APK • ARBURG • ARLA FOODS • AVERY DENNISON • BEIERSDORF • BERRY GLOBAL • BOREALIS • BRASKEM • CEFLEX • CITEO • THE CITY OF COPENHAGEN • THE COCA-COLA COMPANY • COLGATE PALMOLIVE • CONSTANTIA FLEXIBLES • DAGSAM • DANONE • DANSK RETURSYSTEM • DIGIMARC • DM DROGERIE MARKT • DOW • DR. OETKER • ELIF HOLDING • ELOPAK • ESSITY • EXPRA • FILIGRADE • FINAT • FOBOHA • GENERAL MILLS • GHENT UNIVERSITY • GIZEH VERPACKUNGEN • GREINER PACKAGING • GS1 IN EUROPE • HENKEL • HL REPRO • HTP • INTERMAT FLEXIBLE PACKAGING • IPL • ITCPACKAGING • JABIL PACKAGING SOLUTIONS • JANOSCHKA / LINKED2BRANDS • JOHNSON & JOHNSON • JOKEY • KELLOGG • KELLPO • KIEFEL PACKAGING • KLÖCKNER PENTAPLAST • THE KRAFT HEINZ COMPANY • LOGOPLASTE • L’OREAL • MIKO PAC • MONDELĒZ INTERNATIONAL • MONDI • MULTI-COLOR CORPORATION / VERSTRAETE • NESTLÉ • ORKLA • PAC WORLDWIDE • PACCOR • PELLENC ST • PEPSICO • PLASTICS RECYCLERS EUROPE • PLUS PACK • PÖPPELMANN • PROCTER & GAMBLE • RECLAY GROUP • REIFENHAUSER GROUP • REWE GROUP • ROSSMANN • SAUERESSIG • SCHAWK! JUELICH • SICK • SIEGWERK • SLEEVER INTERNATIONAL • SPIES KUNSTSTOFFE • STORA ENSO • SUEZ • SULAYR GLOBAL SERVICE • TETRA PAK • TOMRA • UNILEVER • VANDEMOORTELE • VEOLIA • VERPA • VIAPPIANI PRINTING • WIPAK • WRAP

Om initiativet med digitale vandmærker – HolyGrail 2.0
Initiativet med digitale vandmærker, HolyGrail 2.0 – faciliteres af AIM, Den Europæiske Forening af Mærkevareindustrier, som det næste led i det oprindelige HolyGrail – projekt under Ellen MacArthur Foundation (2016 – 2019) – et pilotprojekt med målet om at dokumentere levedygtigheden af digitale  vandmærketeknologier til nøjagtig sortering og derved genanvendelse af højere kvalitet, samt selve businesscasen i stor skala. Digitale vandmærker er usynlige koder på størrelse med et frimærke, som sidder i overfladen af forbrugeremballage og indeholder en lang række attributter. Formålet er, at når emballagen er kommet ind i affaldssorteringssystemet, så kan det digitale vandmærke aflæses og afkodes på sorteringslinjen med et almindeligt kamera med høj opløsning, som så – baseret på de overførte attributter (f.eks. fødevarer/nonfoodvarer) – er i stand til at sortere emballagen i de korrekte strømme. Det medfører bedre og mere nøjagtige sorteringsstrømme og giver derved en bedre kvalitet af genanvendelse, som er til gavn for hele emballageværdikæden.

Om AIM
AIM er Den Europæiske Forening af Mærkevareindustrier, som repræsenterer mærkevareproducenter i Europa vedrørende centrale emner, som har betydning for muligheden for at designe, distribuere og markedsføre deres mærker. AIM’s medlemmer omfatter 2.500 virksomheder, fra SMV’er til multinationale selskaber, direkte eller indirekte via virksomhedssammenslutninger eller nationale sammenslutninger.

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem