Peter Larsen Kaffe satser på bæredygtig kaffe

Peter Larsen Kaffe har en grøn emballage mission.

–   I 2025 skal alle emballager kunne genanvendes
–   I 2030 skal alle emballager være lavet af fornybare eller genanvendte materialer.   

De første skridt er taget, og Peter Larsen Kaffe erstattede sidste år over halvdelen af den traditionelle, fossile plast med plast fra sukkerrør i deres klassiske helbønne serie.

Olie fra undergrunden, som fx bruges til plast, er en knap ressource på jorden. Derfor ønsker Peter Larsen Kaffe at gå en anden vej. Plast lavet af sukkerrør er et mere miljøvenligt alternativ til fossilt plast, da planter optager CO2, mens de gror og er en vedvarende energikilde, som kan dyrkes igen og igen. De sukkerrør, som bruges til deres emballager, stammer fra Bonsucro-certificerede landbrug, der sikrer en bæredygtig dyrkning, hvor der ikke er fældet regnskov. 

Den nye type emballage i deres klassiske helbønneserie er et skridt på vejen mod deres mål for 2025 og 2030.   

Læs mere om deres emballagestrategi her.

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem