Paulúns granola i emballage af FSC-certificeret genbrugskarton

Hos Paulúns er der fokus på at give forbrugerne mulighed for at træffe gode valg. Derfor er Orkla-brandets emballage produceret af både 100% genanvendeligt karton, der er udvundet som et biprodukt af anden produktion. Tiltaget betyder, at kartonet er FSC-certificeret.

Med Orklas 2025-mål om skovrydningsfrie forsyningskæder samt at 100% af virksomhedens emballage skal være af genanvendelige materialer, er FSC-certificeringen vigtig. Certificeringen sikrer nemlig, at skove drives bæredygtigt, mens der tages socialt ansvar, og truede dyr, vandløb og planteliv beskyttes.

Læs mere om Paulúns her

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem