Orklas kosttilskudsfabrik investerer millionbeløb i genanvendt plastemballage

Orkla har grønne mål for deres emballage – 100% af virksomhedens emballage skal i 2025 være genanvendelig, mens 50% af plastemballagen skal stamme fra genanvendt eller fornybart materiale.

Med nordens største kosttilskudsfabrik er Orkla allerede i fuld gang med at omlægge til en ny emballagetype af recirkulerede og genanvendte materialer.

  • Kosttilskudsdåserne er fremstillet af 48-100% genanvendt plast.
  • Etiketterne er fremstillet af 100% plast fra fornybare ressourcer.
  • I starten af 2021 vil lågene være produceret af fornybare ressourcer.

For at kunne håndtere udskiftningen af emballage på mere end 240 produkter fordelt på 20 brands i 8 lande inden for 2 år er en stor investering altafgørende. Hos Orkla står klimabevidste tiltag, der sikrer, at de grønne målsætninger nås, nemlig højt på agendaen


Læs mere her

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem