Mou ønsker at bygge en stærkere position omkring bæredygtighedsagendaen

Ét blandt flere initiativer er implementering af genanvendelige folier på Supper og Suppefyld.

De velkendte produkter fra Mou består allerede i dag af et minimum af emballage, da der kun bruges 8 g plastfolie til én Mou suppe-emballage.

Med +10 millioner solgte stk. hvert år, er formålet med initiativet at udnytte, at mange millioner af dem kan komme videre i emballagens økosystem fremfor ‘bare at blive smidt ud’. Den nye genanvendelige folie skal sorteres som blød plast fremadrettet.

Den genanvendelige folie testes i løbet af vinteren 21/22.

Læs mere om emballagerne her

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem