Udvidet producentansvar – hvad betyder det for mærkevareleverandørerne?

Fra 1. januar 2025 indføres udvidet producentansvar for emballager i Danmark. Det betyder, at vi som producenter får ansvaret for at sikre, at emballager tages tilbage og genanvendes – og ikke mindst medfører det, at vi pålægges omkostningerne til at sikre, at dette sker.

På et webinar tirsdag d. 3. november 2020 vil vi gennemgå, hvad producentansvaret indebærer, og hvad man som dagligvareproducent allerede nu bør gøre for at tilpasse emballageanvendelsen til den nye virkelighed.

Webinaret er for alle interesserede.

Dato for webinar
Tirsdag d. 3. november 2020 kl. 13-14

Tilmelding til webinaret
Sker via dette link

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem