Tillid er afgørende for salg

En af de pointer, Oliver Koll fra Europanel, som er en del af teamet bag trust-studiet, præsenterede for os på Årstræf 2015 var, at den generelle popularitet af en vare er afgørende for, om forbrugerne køber varen. Har din var en høj trust score vil en tredjedel anbefale dit brand til andre, mens kun 1/7 vil gøre dette, hvis dit brand rangeres med en lav trust score. Ikke overraskende er kvaliteten af varen noget af det mest afgørende for en top score fra forbrugeren.

Læs mere om Oliver Kolls oplæg på Årstræf 2015 her.

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem