Til dig, der sælger varer til foodservice

Vi har i MLDK noteret, at foodservicegrossister i stigende omfang forventer, at produktdata i GS1Trade Sync er kvalitetssikret via GS1Trade Exact. Det vil sige, at der er behov for sikkerhed i forhold til lovgivning og slutbrugere, samt behov for at produktdata fra GS1 kan integreres systemisk.

I MLDK anbefaler vi, at du tilmelder dine produkter til datavalidering hos GS1 inden årets udgang, så du som leverandør kan opnå en stor rabat hos GS1Trade Exact og GS1Trade Image, som GS1 tilbyder frem til 31.12.2019.

https://www.mldk.org/pageimages/files/MLDK_info_Foodservice_GS1datavalidering.pdf

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem