Succesfuld plantebaseret matchmaking på kryds og tværs af foodservicebranchen

Det karakteristiske runde lokale “Quantum” i AI Innovation House summede af dialog og god stemning, da MLDK og Turbo Plant i onsdags havde inviteret til eventet ‘Matchmaking om plantebaserede produkter i foodservicebranchen’.

Udover den gode stemning, bød dagen også på en række spændende oplæg, hvor deltagere blev inspireret og opdateret på det seneste nye inden for plantebaserede produkter.

Her havde vi fornøjelsen af:

  • Katrine Tschentscher Ejlerskov fra Plantebaseret Videnscenter
  • Benjamin Heco fra Heco et al
  • Rikke Matthiesen fra FERM FOOD
  • Per Mandrup fra Culinary Institute by VejleErhverv
  • Tina Geest fra Compass Group/Vestas Aarhus
  • Anna Kirkeby fra Fokus Fødevarer

En stor tak til alle oplægsholdere!

Smag og hør om innovative planterige produkter
Om eftermiddagen havde alle deltagerne ligeledes rig mulighed for at besøge de 23 plantebaserede virksomheder, der udstillede deres produkter og koncepter. Det betød selvfølgelig lækre smagsprøver, men også et dybere indblik i processerne, tankerne og potentialet bag de plantebaserede virksomheders innovative produkter.

Også en stor tak til alle deltagere samt udstillere – Azelis, Banana Cph, Clutch Nutrition, DENCON FOODS A/S, FERM FOOD, GRØD, Hanegal A/S, Manna Food, Northern Greens, Organic Plant Protein A/S, Orkla i Danmark, PlanetDairy, Plant Food Nordic, Planteslagterne, Raw Culture, Rømer Vegan, Skarø Is, Slagter Lampe, Storøhage Kartofler ApS, Stryhns Gruppen, The Organic Crave Company®, Uhhmami & Vadehavsbageriet.

Sidst, men ikke mindst, tak til Food Innovation House for lån af billeder.

Der var i alt 24 udstillere til eventet ‘Matchmaking om plantebaserede produkter i foodservicebranchen’.

Anna Kirkeby, projektkoordinator i Fokus Fødevarer, fortalte om kravspecifikationer, og hvilke kvalitetskrav man kan stille til plantebaserede produkter.

Gyda Bay, COO at Food Innovation House, og Niels Jensen, direktør i Mærkevareleverandørerne, fortalte om projektet Turbo Plant.

Der var rigeligt med smagsprøver hos udstillerne.

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem