Succesfuld lancering af Principles of Fair Trading Practice

The Supply Chain Initiative

Together for good trading practice.

Den 16. september var der officiel lancering af Principles of Good Practice – nu også kaldet Principles of Fair Trading Practice. I forbindelse med lanceringen offentliggjorde man navnene på de virksomheder der ved underskrift af Letter of Intent, allerede har tilsluttet sig principperne.

49 leverandører har tilsluttet sig principperne – heraf 23 fra Danmark. Inklusiv de internationale virksomheder der har tilsluttet sig principper, har 35-40 leverandører tilsluttet programmet i Danmark.
Et tilsvarende antal detaillister 43, har tilsluttet sig principperne – heraf ingen detailister fra Danmark. 
Hvorfor kan de dansk detaillister mon ikke tilslutte sig et sæt etiske spilleregler for fair samhandel?

HER er præsentationen fra lanceringen den 16. september inkl. opgørelse over tilsluttede virksomheder.
HER er listen over tilsluttede virksomheder

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem