Produktet der har teamet op med eliten

NOMINERET TIL ÅRETS LANCERING 2015:

Tekst: KOMMID

I en tid, hvor mange forbrugere er kulhydratforskrækkede, er det ikke nemt at være brødproducent. I stedet for at læne sig tilbage og vente på bedre tider tog Kohberg kampen op og gav sig selv den udfordring at udvikle et brød til den moderne aktive forbruger, der går højt op i at spise sundt. Det lykkedes – og Kohbergs Aktiv Protein Brød, som findes i både en brød og en bolle-variant, er et kæmpe hit hos andre end blot den aktive forbruger.

Når man har været i brødmarkedet i mange år, handler det ifølge produktchef Peder Holm om at finde huller i markedet.

– Vi har eksempelvis manglet en sund bolle, der kunne spises, som den var. En fiberrig, saftig og sund bolle, der er lavere på kulhydrat, høj på protein og som har en mild smag, der gør, at den kan spises uden noget på. Efter en lang og spændende rejse nåede vi med vores aktiv-serie et optimalt resultat, forklarer han.

Brødet er det andet mest sælgende indpakkede produkt på totalbrødmarkedet. Aktiv-serien havde ved årsskiftet opnået 2,8% markedsandele i total-brødmarkedet og 5% markedsandele i hvedekategorien. Og det, er de rigtig stolte – og overraskede – over hos Kohberg.

– Vi har sprunget barren for, hvad vi selv troede, aktiv-serien ville præstere. At så mange forbrugere ville blive så begejstrede, havde vi ikke turde håbe på, siger Peder Holm, der ser det som et tegn på, at behovet for produkterne var større end ventet.

For at kunne lancere et brød, der var sundere end andre på markedet, besluttede Kohberg tidliget i processen, at de måtte teame op med andre eksperter. En positiv dialog med Team Danmark udmøntede sig i et samarbejde, hvor Team Danmark skulle give Kohberg viden om, hvad den perfekte kombination af protein, kulhydrat og fiber er.

– Samarbejdet med Team Danmark tilfører produkterne troværdighed. Vi har igennem hele udviklingsfasen samarbejdet tæt med deres diætister og løbende holdt smags-sceancer med deres atleter for at finde det optimale produkt, siger han.

Udover troværdigheden i Team Danmark-samarbejdet og brødets høje kvalitet, mener Peder Holm, at markedsføringen har en stor andel i produktets massive succes.

– Vi har deltaget i en del forskellige events og også været mere aktive på sociale medier, end vi ellers er. Markedsføringen har generelt klappet rigtig godt. Og så har vi haft nogle meget synlige emballager. Jeanette Ottesen og Team Danmarks logo har i sig selv hjulpet med at bære produkterne frem, siger han.

Det er nyt for Kohberg med denne type samarbejder, men det er noget, de nu har fået øjnene op for, bekræfter Peder Holm. Denne gang har det i hvert fald betydet meget for seriens succes, mener han.

Nomineringen til Årets Lancering er ikke noget, Kohberg tidligere har prøvet.

– Det er ikke hver dag, man kommer på sådan en liste, så vi er da rigtig stolte over at være med i år. Vi har været modige og har skabt en unikt produktserie, der slår på gode ting. Vi har gjort en forskel i markedet og har skabt stor værdi til kategorien. Nu håber vi bare, vi vinder, afslutter Peder Holm.

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem