Produktet der fokuserer på den rene smag

NOMINERET TIL ÅRETS LANCERING 2015:

Tekst: KOMMID

Yngre mennesker har en anden tilgang til kaffe end deres forældre. De unge vil have kaffe, som er cremet, sød og gerne tilsat smag. Efter filterkaffen kom espressoen til, så ramte café latte bølgen – og den er nu, ifølge Lars Aaen Thøgersen, udviklings- og kommunikationschef i Peter Larsen Kaffe, nået et skridt videre. Kold kaffe hitter – i hvert fald Peter Larsens Iskaffe Caffè Latte Øko Fairtrade.

Produktet opstod i virksomhedens søgen på at finde nye måder at bruge kaffen på.

– Alle kaffefirmaer kæmper med at få den yngre generation til at drikke mere kaffe. Vi måtte tænke nyt, og blev opmærksomme på, hvor godt iskaffe solgte på vores kaffebarssetups på eksempelvis festivaller. Den tendens greb vi fat i og en meget målrettet produktudvikling førte os til vores to-go-iskaffe. For 5 år siden var det utænkeligt, at en iskaffe ville vinde så store markedsandele, som vores har gjort, siger Lars Aaen Thøgersen.

Selv om idéen opstod ud fra en sommertendens, har det vist sig, at iskaffen langt fra kun er en sommerdrik. Salget er steget stødt også henover vinteren.

Lars Aaen Thøgersen mener, at succesen skyldes naturligheden. Den rene smag og dét, at kaffen ikke er fyldt med tilsætningsstoffer.

– Da vi gik i gang med at undersøge markedet, blev vi opmærksomme på, at kold-kaffe-kategorien var fyldt med tilsætningsstoffer. Vores fokus og indgang til markedet er altid på den rene kaffesmag, og vi så en god mulighed i at lave en iskaffe, der smager af kaffe, siger han og tilføjer, at naturligheden har været førsteprioritet i Peter Larsen kaffe siden start 90’erne.

Peter Larsen Kaffe har en målsætning om, at alle nye produkter skal være økologiske og/eller certificeret, så det kan dokumenteres, at kaffen produceres under vilkår, som tager størst muligt hensyn til mennesker og miljø. Også deres iskaffe, hvor de er gået efter den rene, søde og milde smag af kaffe.

– Vi har med dette produkt ramt et hul i markedet og ændret hele kategorien. Det er det, vores produkter kan – ændre kategorier. Vi går forrest og er meget stolte af det, vi kan. Og at vi tør går en anden vej end mange andre, siger Lars Aaen Thøgersen.

Lanceringsprocessen har denne gang været lidt anderledes end ellers.

– Vi havde det med rundt i vores mange kaffebarer i sommerlandet. Og så har vi været opmærksomme på, at det skal være tilgængeligt mange steder. Vores iskaffe sælges i detailhandelen og som take-away på kaffebarer og forventningen er, at også tankstationerne vil tage den bæredygtige iskaffe til sig, siger Lars Aaen Thøgersen.

Dog har der ikke været brugt de store midler på markedsføring.

– Vi har en god position og en god loyal kundegruppe, så vi får megen omtale den vej. Og så taler produktet for sig selv. Fokus på den unge gruppe har gjort, at vi har sat ekstra ind på sociale medier og lavet en PR-indsats på en række livsstilsmedier, men ellers har det mest bare gået sin egen gang, siger han og tilføjer, at salget har vist sig at gå til en bredere gruppe end blot de unge.

Nomineringen til Årets Lancering 2015 betyder meget for Peter Larsen Kaffe.

– Vi er mega glade for at være nominerede og få denne anerkendelse for vores måde at arbejde på. Vi håber, at vi vinder, og at vores tilgang til naturlighed i sig selv er et argument for, at vi skal toppe listen. I mange år blev der nærmest grinet ad vores fokus på bæredygtighed og økologi, men nu er det blevet in og vi rammer en tidsånd. Men det kommer jo an på, hvad der vurderes på, afslutter han.

NYE SMAGSVARIANTER PÅ VEJ

Fra uge 20 lancerer Peter Larsen Kaffe to nye smagsvarianter af iskaffen: en skinny latte og en espressovariant.

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem