Nye regler skal sikre fair og forudsigelig onlinehandel

Platform-to-business reglerne – 5 ting du skal vide

Amazon, Expedia og Den Blå Avis. Digitale platforme er en integreret del af internethandlen i både Danmark og EU og kommer i endnu højere grad til at være det i fremtiden. Den 12. juli 2020 træder Platform-to-business forordningen i kraft. Forordningen skal sikre fair og forudsigelig onlinehandel og indebærer en omfattende regulering af digitale platforme i hele EU.

Horten Advokatpartnerselskab har sammenfattet de fem vigtigste ting, du skal vide om den nye forordning, og du kan læse dem lige her.

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem