NORDISK DETAILHANDEL – 560 MIA. DKK

I Mærkevareleverandørerne har vi sammenfattet forskelligt kildemateriale til at give et overblik over den nordiske detailhandel.

Det samlede detailhandelsmarked er 560 mia. kr. (2015), hvoraf Danmark udgør 19%. Største aktør i Norden er COOP, når man ser på kooperationen som en samlet enhed.

Mærkevareleverandørernes medlemmer kan få en dybere indsigt ved at nærlæse Mærkevareleverandørerne QUARTERLY NORDIC.
SE OVERSIGTEN HER

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem