MLDK Årstræf 2024: Oplev eksklusivt interview med Paul Polman

Glæd dig til MLDK Årstræf, hvor vi præsenterer et eksklusivt interview med den dynamiske erhvervsleder og tidligere administrerende direktør i Unilever, Paul Polman.  Interviewet er optaget på forhånd med journalist, Ole Krohn.

Polman er ikke blot en af de visionære initiativtagere bag FN’s verdensmål, men også en stærk fortaler for bæredygtighed som en af grundpillerne i moderne forretningspraksis.

Under overskriften ‘Leading Change for a Sustainable Future – Together’ vil Polman tage os med på en rejse gennem klimaforandringer, forbrugeradfærd, og de vigtige forventninger, virksomheder står over for, når det handler om at omfavne og arbejde med bæredygtighed.

Gå ikke glip af denne unikke mulighed for at få indsigt og inspiration fra en af verdens mest indflydelsesrige stemmer inden for bæredygtig udvikling.

DER ER LUKKET FOR TILMELDINGERNE TIL ÅRSTRÆF – FOR AT KOMME PÅ VENTELISTEN, SÅ SKRIV TIL INFO@MLDK.ORG.

Inspiration: Net Positive

Indtil årstræffet kan du også lade dig inspirere af bogen ‘Net Positive’, som Paul Polman er medforfatter af.

Denne tankevækkende bog kaster lys over, hvordan klimaforandringer og ulighed truer menneskeheden – og samtidig har en enorm økonomisk pris. Sammen med bæredygtigheds- og forretningsguru, Andrew Winston, inspirerer Polman til, hvordan virksomheder kan spille en afgørende rolle i at skabe en bedre fremtid.

Læs mere herunder.


Business leader, campaigner, co-author of “Net Positive: how courageous companies thrive by giving more than they take”, a Financial Times Business Book of the Year. #3 Thinkers50.

Paul Polman works to accelerate action by business to tackle climate change and inequality.

As CEO of Unilever (2009-2019), Paul demonstrated that business can profit through purpose, marrying a long-term, multi-stakeholder model with excellent financial performance. During Paul’s tenure, shareholders saw their returns increase by 290% while the company consistently ranked 1st in the world for sustainability.

Today Paul works across a range of organisations to advance the UN Sustainable Development Goals, which he helped develop. This includes his work to drive systems change with Systemiq and bold new industry coalitions, including in fashionand food. He leads the UN Global Compact, is an Ambassador for the Race to Zero, and works to develop our next generation of leaders, through the Oxford University Saïd Business SchoolINSEADOne Young World and others.  Paul’s actively campaigns on a range of human rights issues, including promoting disability inclusion through the Valuable 500 and the Kilimanjaro Blind Trust, which he set up with his wife Kim. Follow him on twitter and sign up to receive his newsletter here

More on www.paulpolman.com.

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem