Hybridmøde: Kom påforkant med fremtidenskrav til plastemballager

Vi gør vores medlemmer opmærksomme på, at Dansk Erhverv inviterer til møde den 8. februar om emballager og det kommende producentansvar.

På dette møde vil du få præsenteret en ny designguide til plastemballager, som er udarbejdet mellem Miljøministeriet og detailhandlen samt med input fra MLDK x. x.

Du vil altså få en introduktion til, hvordan du som virksomhed kan anvende designguiden til at komme på forkant med de designkrav, der belønnes i producentansvaret og samtidig blive klogere på plastdagsordenen.

Det er muligt både at deltage fysisk, men også online.

Tirsdag den 8. februar 2022
Kl. 9.30 – 11.00.

Tilmeld dig her

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem