HolyGrail og producentansvaret fremhæves i mini-dokumentar

Dansk Retursystem har lavet mini-dokumentaren “To The End of Life” om et af vor tids største udfordringer – nemlig plastik. I videoen præsenteres det bæredygtige projekt, HolyGrail, og dets potentiale til at være en af fremtidens løsninger på, hvordan vi skaber mere værdi ud af emballager ved at at genanvende materialet i en langt højere grad end førhen.

MLDK’s CSR & Public Affairs Manager, Mogens Werge, fortæller om producentansvaret i videoen: “Der er kommet et EU-direktiv, som sætter nogle krav til alle EU-lande om at man skal sørge for at de her emballager bliver samlet ind og genanvendt. Man indfører faktisk det der hedder “producentansvar” og det betyder jo, at det bliver producenternes ansvar at sørge for, at emballagen – også efter, at den egentlig har forladt fabrikken.”

“Project HolyGrail is all about making packaging intelligent
by use of a digital watermark.”

Projektleder & Technical Director, R&D Packaging Sustainability hos Procter & Gamble, Gian De Belder

Projektleder og Technical Director, R&D Packaging Sustainability hos Procter & Gamble, Gian De Belder, fortæller om teknologien, og hvordan idéen blev til: “We were not used to working together as competing companies, but there was definitely a need to collaborate.” Han fortsætter: “Project HolyGrail is all about making packaging intelligent by use of a digital watermark. It is basically to start modifying the artwork – and what you’re doing is the high-resolution file, you will modify the pixels.”

Det smarte ved teknologien er, at noget så simpelt som en mobiltelefons kamera, vil kunne scanne emballager – hvor det vil være usynligt for det blotte øje.

Henover efteråret afholdte aktørerne bag projektet, herunder også MLDK, en række onsite og online arrangementer på ARC i København, hvor man kunne se teknologien i levende live.

Malene Møhl, Specialkonsulent for Københavns Kommune, fortæller: “At the sorting facility, there will be a special scanner that can actually read the digital watermark and sort out this particular bottle with plastic that also has the same chemical signature so old shampoo bottles can become new shampoo bottles.”

Se hele videoen herunder.

Iframe
  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem