Gratis webinar: Få fif til, hvordan du kan guide forbrugerne til mindre madspild

Too Good To Go vil med deres nye datomærkningsinitiativ minimere madspild ved at appellere til forbrugerne og opfordre dem til at bruge deres sanser, når de skal vurdere om “bedst før” produkterne skal smides ud – og altså ikke kun se på datoen.

Initiativet har potentiale til at gøre en markant forskel på forbrugerniveau, da det tager udgangspunkt i den største europæiske indsats for bedre datomærkning nogensinde.

Det er allerede lanceret i flere andre lande, heriblandt Storbritannien, Spanien og Tyskland. Mærkatet findes derfor allerede på mere end en milliard produkter heriblandt produkter fra Unilever, Nestlé, Danone m.fl.

Webinaret finder sted om præcis en uge, fredag den 24. september 2021 kl. 9.00 – 10.00.

Tilmeld dig her

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem