Foodservice-markedet er langsomt på vej tilbage efter et hårdt forår

Efter et hårdt forår er Foodservice-markedet langsomt på vej tilbage. Vi har netop udsendt AFH-markedsindex til de deltagne virksomheder. Selv om juli måned fik sneget sig et par point over index 100, så opvejer det på ingen måder tabet i første halvår – år til dato (ÅTD) ligger fortsat under index 80.

Der afrapporteres følgende megakateorier, som er niveau 1 og 4:

  • Fersk
  • Frost
  • Kolonial
  • Drikkevarer

samt følgende 3 produktkategorier som er niveau 2 og 3:

  • Frost kød
  • Fjerkræ og fisk,
  • Frost brød og Kolonial Saucer og pulver (niveau 2 kategorier).

For juli måned er der stor forskel i udviklingen for de enkelte kategorier. Nogle præsterer en vækst på over 16%, mens andre kategorier oplever fald i juli måned på ca 5%. ÅTD er der fortsat kategorier, der ligger pænt under index 80%


Også på kundesiden er er stor spredning, når man ser på juli måned. Nogle kunder er ÅTD ca. index 90, mens andre ligger på ca. index 75. 

Den specifikke udvikling på kategori- og kundeniveau deles kun med virksomheder, der deltager i AFH-markedsindex.

Ønsker du at tegne abonnement på AFH-Markedsindex, kontakt Jesper Aastrup ja@mldk.org. Pris for deltagelse er kr. 5.000 pr år. resten af 2020 og hele 2021 for et årsabonnement.

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem