DLF Awardshow 2018 – branchens store prisuddeling

I forbindelse med DLF Årstræf 2018 afholdes igen det store DLF Awardshow, hvor vinderne af fire eftertragtede priser kåres.

De fire priser er:

  • Årets Nyhed 2018 – Away From Home
  • Årets Publikumspris 2018 – Detail
  • Årets mest innovative kæde/grossist 2018
  • Årets lancering 2017 – en NIELSEN award

Årets Nyhed 2018 – Away From Home

Prisen for Årets Nyhed AFH gives til et produkt, som gør en forskel i køkkenerne. Et produkt, der bidrager til at gøre hverdagen nemmere, mere kreativ, mere inspirerende eller mere givende for slutbrugerne.

Leverandørerne havde sidst på året mulighed for at indstille sig selv efter en række kriterier, hvorefter slutbrugerne fik mulighed for at stemme på deres favorit. I december 2017 blev der via foodmagasinet vol. 8 udsendt en afstemning, hvor knap 3.000 slutbrugere fra magasinets database fik mulighed for at stemme på de 9 indstillede nyheder – og vinde en måltidskasse sponseret af Skagen Food.

Af de 9 indstillede nyheder er det følgende 3, der har fået flest point og dermed er nomineret til Årets Nyhed 2018 – Away From Home:
Unilever med TreatBox
Santa Maria med TastePak
Tulip med Råparteret

Vinderen kåres til det store DLF Awardshow til DLF Årstræf 2018.

Årets Publikumspris 2018 – Detail

Årets publikumspris er en pris, som ikke bygger på målinger og fakta, men er udtryk for branchens subjektive vurdering af et brand. Produktet har ikke nødvendigvis opnået høje markedsandele eller stort salg, men betragtes alligevel som et friskt pust til markedet.

Af de 33 indstillede produkter har følgende fem opnået flest stemmer i afstemning blandt DLF’s medlemmer og er dermed nomineret til prisen: Årets Publikumspris 2018 – Detail:

  • Carlsberg Danmark med Carlsberg 1883
  • Tulip Food Company med Tulip Crispy Bacon Bits
  • Taffel/Estrella med Linsechips
  • Arla Foods med MLK
  • Orkla Foods med Beauvais pølsehorn og pizzasnegle

Til DLF Årstræf 2018 afgøres via SMS afstemning, hvilket produkt, der skal løbe af med sejren.

Årets mest innovative kæde/grossist 2018


Prisen gives til den kæde eller grossist, som har gjort en markant forskel i markedet. DLF’s medlemmer har modtaget en totalliste over alle kæder og grossister og har så kunne stemme på den, de finder mest innovativ.

De 5 nominerede er:

  • Rema1000
  • Nemlig.com
  • 7-Eleven
  • Meny
  • Dansk Supermarked

På DLF Årstræf 2018 bliver vinderen afgjort ud fra SMS afstemning blandt medlemmer og gæster. 

Årets lancering 2017 – en NIELSEN award


Igennem de seneste 17 år har Nielsen årligt hyldet de mest succesfulde produktlanceringer i dagligvarehandelen. Leverandørerne har haft mulighed for at indstille produkter eller serier af produter, som er lanceret i perioden oktober 2016 til september 2017.

Ligesom tidligere år vurderes alle nyhederne ud fra deres evne til at skabe værdi for kæderne, producenter og forbrugere. Kriterierne, som NIELSEN vurderer ud fra, er:

  • Produktets performance – Har produktet opnået et betydeligt salg, markedsandel og distribution i sin kategori?
  • Produktets bidrag til kategorien – Har produktet bidraget til vækst i sin kategori og dermed skabt værdi for producenter og kæder?
  • Produktets innovation – Har produktet tilført nyt til markedet?

De fire nominerede produktlanceringer er:

  • Diageo med Baileys Iced Coffee
    • En forfriskende nyhed, der forener iskaffe og Baileys og gør det muligt at nyde en perfekt iskaffe med en unik blanding af arabica- og robusta kaffebønner og smagen af Baileys.
  • Unilever med Magnum Pints
    • Magnum Pints findes i de 3 klassiske varianter, som kendes fra is-pinde: Classic, Mandel og White – med en perfekt balance mellem chokolade og is. Indpakningen skal crackes – som den knækkende fornemmelse man kender fra ispinden.
  • Jacobs Douwe Egberts med L’OR kaffekapsler
    • JDE’s espressokapsler under brandet L’OR er de første aluminiumskapsler designet til NESPRESSO kaffemaskiner. Kaffen lukkes hermetisk i kapslen, hvorved alle aromaer bevares og en mere intens espresso opnås. Kapslen indeholder eksklusivt udvalgte kaffebønner fra bæredygtigt dyrkede og UTZ certificerede områder.
  • Nestlé med Nescafé Azera
    • Nescafé Azera er en Super Premium instant kaffe af høj kvalitet. Espressodrikkerens conveniencevalg, som bl.a. med sit design skal rekruttere nye og yngre forbrugere til kaffekategorien.


Vinderen af den æresfulde pris kåres til DLF Årstræf 2018.

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem