De nominerede er…

På torsdag den 14. marts løber MLDK Årstræf 2019 af stablen. Her samles branchen til en dag med inspirerende indlæg, networking, festmiddag og naturligvis vores traditionsrige Awardshow, hvor vi kårer nogle af branchens bedste tiltag og produkter. Nu kan du se, hvem der er nomineret i de 4 priser.

Årets Lancering by Nielsen

Årets Lancering by Nielsen uddeles i samarbejde med Nielsen, der på baggrund af data kårer årets lancering. Dataen er baseret på perioden fra oktober 2017 – september 2018, og i år er de nominerede:

 • Carlsberg 1883 (Carlsberg)
 • Pepsi Max Lime (Royal Unibrew)
 • Fuze Tea (Coca Cola)
 • Sparkles (Aqua d’Or)

Årets Nyhed – AFH

Denne pris gives til et produkt, et koncept eller en løsning, som er lanceret i 2018, og som eksempelvis har bidraget til bedre økonomi i virksomheden, eller som  har bidraget til mere kreativitet og inspiration ude i kantinekøkkenerne, og derved skabt en bedre oplevelse for gæsterne. De nominerede er:

 • Grønne Løft (Lantmännen Unibake)
 • Annamma Formbar Fars (Orkla Foods Danmark)
 • Arla Pro Lab ‘Bæredygtige Vaner’ (Arla Foods)
 • Tapwall (Royal Unibrew)

Årets CSR Mærkevareleverandør

CSR er ikke kun et område, der er høj på agenden lige nu – det er et område, som vi skal have fokus på både nu og i fremtiden. Som branche har vi et stort ansvar for at skabe et mere bæredygtigt Danmark, marked og samarbejde. Derfor har vi lanceret denne nye pris, hvor vi ønsker at hylde nogle af de mange initiativer, som mærkevareleverandørerne gør ude i virksomhederne for at tage et socialt ansvar og bidrage til en grønnere fremtid. De nominerede i Årets CSR Mærkevareleverandør er:

 • Arla Foods
 • Peter Larsen Kaffe
 • Henkel
 • Midsona Danmark (Urtekram)
 • Mondelez 
 • Foodpeople
 • Nestlé Danmark

Årets Innovative Kæde

Med denne pris hyldes den kæde som, ifølge mærkevareleverandørerne, har gjort sig særligt bemærket, når det gælder innovation . Det kan være et nyt butikskoncept eller en ny og mere innovativ måde at tilgå forbrugerne på. De nominerede er:

 • Meny
 • Normal
 • Nemlig.com
 • Netto
 • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem