Danmarks første messe for plantebaserede fødevareingredienser

Protein & Plante er mini-messen, hvor du på bare én eftermiddag møder landets mest ambitiøse og nyskabende producenter af plantebaserede ingredienser.

Dagen byder desuden på indblik i fremtidens proteinkilder ved Louise Juul Pedersen, postdoc, Aarhus Universitet, mens Flemming Birch, trendforsker med speciale i fødevarer og forbrugere, svarer på spørgsmålet ”Hvad efterspørger forbrugerne?” Deltagelse er gratis.

Se hele programmet og tilmeld dig her

Onsdag den 22. november i Vejle, kl. 13.00-17.00

Arrangementet er en del af det kommercielle udviklingsprojekt Turbo Plant, som MLDK er partner i. Projektet er støttet af Industriens Fond.

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem