Årets Lancering 2023 – Nu kan I indstille jeres produktlancering

I mere end 20 år har vi hos NielsenIQ hyldet produktlanceringerne i dagligvarehandelen ved at uddele prisen Årets Lancering. Det gør vi også i år, og vi går snart i gang med at vurdere dette års lanceringer for at finde de fire, som skal nomineres til Årets Lancering 2023. I den forbindelse vil vi meget gerne høre fra jer, hvis I har en lancering, som bør komme i betragtning.

I mere end 20 år har vi hos NielsenIQ hyldet produktlanceringerne i dagligvarehandelen ved at uddele prisen Årets Lancering. Det gør vi også i år, og vi går snart i gang med at vurdere dette års lanceringer for at finde de fire, som skal nomineres til Årets Lancering 2023. I den forbindelse vil vi meget gerne høre fra jer, hvis I har en lancering, som bør komme i betragtning.

Kriterierne for Årets Lancering 
Kandidater til Årets Lancering 2023 er produkter, som er lanceret i sidste halvår 2022 eller første halvår 2023. Det kan være en spændende line extension, en relancering eller gerne noget helt nyt på markedet. Ligesom tidligere år vurderes alle nyheder ud fra deres evne til at skabe værdi for kæder, producenter og forbrugere.

Læs mere om kriterierne her

Award uddeling hos MLDK den 14. marts 2024 
Vi nominerer fire produktlanceringer og kårer vinderen på Mærkevareleverandørernes Årstræf den 14. marts 2024. Både vinder og nominerede kan bruge udnævnelsen i intern og ekstern markedsføring.

Præmie på 100.000 kr.: Værdifuld indsigt i din kampagneeffektivitet 
Vinderen modtager et gavekort på 100.000 kr., som kan bruges til ScanTrack promotiondata.

Indstilling af kandidater
Hvis I har et produkt, som bør komme i betragtning til prisen, beder vi jer udfylde formularen via link herunder samt indsende materiale (læs mere via linket). På den måde sikrer vi, at vi får alle nødvendige oplysninger fra jer. Indsend allerede nu eller senest den 10. januar 2024. Vi glæder os til at se på alle kandidater og vender tilbage til jer alle i starten af februar, når vi har fundet de fire lanceringer, som skal nomineres til prisen.

Indstil jeres lancering her

Spørgsmål
Spørgsmål kan rettes til Susanne Rosborg (susanne.rosborg@nielseniq.com eller tlf. 7788 2602) eller til jeres NielsenIQ konsulent.

Vi glæder os til at høre fra jer.

Hilsen NielsenIQ Danmark

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem