Årets lancering 2015

– The Nielsen Company

Nielsen nominerer fem produkter til prisen Årets Lancering 2015

Nielsen har gennem de seneste 14 år uddelt prisen Årets Lancering og herigennem fejret de producenter, som sørger for innovation i branchen.

I år kåres vinderen af prisen på Mærkevareleverandørerne Årstræf den 10. marts. De nominerede til prisen for bedste lancering i 2015 er Dr. Oetker Pizzaburger, Knorr Snack Pot fra Unilever, Kohberg aktiv proteinbrød og –boller, Pastella Grøntsagsbånd og Peter Larsen Iskaffe Caffe Latte.

Alle disse produktlanceringer fra 2015 har formået at vækste deres kategori, har opnået flotte markedsandele og har gjort det med en god portion innovation og med blik for et ‘hul i markedet’.

Læs mere om Årets Lancering 2015 HER

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem