Analyse af fremtidens detailhandel

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har sendt en opgave i offentlig udbud vedrørende analyse af fremtidens detailhandel.

Udbudet består af 3 delopgaver:

  1. En analyse af de tendenser, der forventes at præge detailhandlen i fremtiden
  2. En analyse af hvordan leverandørerne til dagligvarehandlen påvirker de priser og vareudvalg, forbrugerne møder i butikkerne, herunder samhandlen mellem leverandører og detailhandlen i dagligvaremarkedet.
  3. En komparativ analyse af de vilkår, der gælder ved drift af detail- virksomhed i Danmark, Nederlandene, Norge, Storbritannien, Sverige og Tyskland

Læs mere her

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem