Arrangement: Den klimabevidste forbruger

Morgenseminar tirsdag den 29. marts 2022 kl. 8.00-10.00 – og du er inviteret.

I samarbejde med MLDK inviterer RMConsult inviterer dig til et spændende morgenseminar om den klimabevidste forbruger.

Nutidens forbrugere er blevet langt mere klimabevidste og meningssøgende. Flere vil gerne gøre en positiv forskel for klimaet – også når de handler. Klimavenlige og bæredygtige tiltag er derfor en vigtig del af strategien hos både nye og etablerede dagligvareleverandører og -kæder på det danske marked. Som salgs- og marketingansvarlig skal du vide, hvad der skal til for at vinde kampen om nutidens klimabevidste forbruger.

Kom og hør:

  • Tina Alstrøm fra RMConsult fortælle om de seneste tendenser hos de klimabevidste forbrugere.
  • Kædedirektør Richo Boss fra MENY og adm. direktør Henrik Lund fra NATURLI’ deler deres erfaringer om, hvordan de arbejder med den klimabevidste forbruger.

Læs mere, og book din seminarplads her.

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem