Vi byder et nyt formandskab velkommen i MLDK

I går løb Mærkevareleverandørernes årlige generalforsamling af stablen i forbindelse med MLDK Årstræf 2023 – og i forlængelse af dette – afholdte bestyrelsen et konstituerende bestyrelsesmøde. Bestyrelsen konstituerede sig med Bjarne Steen Jensen, Adm. Direktør i Unilever Danmark, som ny formand, samt Carsten Hänel, Adm. Direktør i Orkla Foods Danmark, og Kristian Kornerup Jensen, Adm. Direktør i Stryhns Gruppen, som viceformænd.

Bjarne Steen Jensen har siddet i bestyrelsen siden 2019 og som viceformand de seneste to år. Han har derfor et rigtig godt kendskab til foreningen og dens arbejdsområder.

“Jeg glæder mig til rollen som ny formand i brancheforeningen for mærkevareleverandørerne og er stolt over at repræsentere dygtige og innovative brands. Jeg vil arbejde hårdt for at synliggøre, hvilken forskel mærkevaren bidrager med i samfundet, og ikke mindst være med til at styrke samarbejdet mellem vores medlemmer og andre vigtige samarbejdspartnere. Med vores fælles mål om at levere de bedste produkter til vores kunder, er jeg overbevist om, at vi vil skabe en endnu mere succesfuld fremtid for vores mærker og branchen som helhed.” udtaler Bjarne Steen Jensen.

Den nye formand afløser Carsten Wandorf, Adm. Direktør i Fritz Schur Consumer Products, der har bestridt formandsposten siden 2017 – og som efterfølgende forbliver i bestyrelsen. En stor tak til Carsten Wandorf for hans indsats og arbejde for foreningen igennem årene.

Et varmt velkommen til det nye formandskab i MLDK – og en stor tak til den tidligere formand for stor indsats og arbejde for foreningen.

Bestyrelsen i MLDK
Der var også genvalg af alle eksisterende bestyrelsesmedlemmer samt nyvalg af Henrik Lilballe Hansen, Landechef i Arla, og Jan Virenfeldt, Adm. Direktør i Pernod Ricard.

Bestyrelsen består herefter af:

 • Formand: Bjarne Steen Jensen Adm. Direktør, Unilever Danmark A/S
 • Viceformand: Carsten Hänel CEO, Orkla Foods Danmark A/S
 • Viceformand: Kristian Kornerup Adm. Direktør, Stryhns Gruppen A/S
 • Jesper Kold Sørensen Adm. Direktør, Amanda Seafoods A/S
 • Henrik Lilballe Hansen Landechef, Arla Foods a.m.b.a.
 • Peter Haahr Nielsen Adm. Direktør, Carlsberg Danmark A/S
 • Niels Petersen Adm. Direktør, Carletti A/S
 • Mike Sauerberg Senior Vice President, Danish Crown A/S
 • Louise Palsten VP Commercial Excellence, Essity Denmark A/S
 • Lene Rasmussen Adm. Direktør, Flensted Food Group A/S
 • Carsten Wandorf Adm. Direktør, Fritz Schur Consumer Products A/S
 • Anette Bechmann Kalle Adm. Direktør, Lantmännen Unibake Denmark A/S
 • Ole Andersen Country Manager, Moccamaster Nordic Aps
 • Claus Bertelsen Adm. Direktør, Peter Larsen Kaffe A/S
 • Nicolai Kristiansen Country Leader, P&G Nordic
 • Henrik Winther Olsen Adm. Direktør, The Whole Company A/S
 • Birgitte Holst General Manager Nordic, Henkel Denmark A/S
 • Kim Juhl Sørensen Adm. Direktør, Midsona A/S
 • Thomas Blomqvist Country Manager, Nestlé Danmark A/S
 • Nina Hald Country Manager, Mars Danmark A/S
 • Jan Virenfeldt Adm. Direktør, Pernod Ricard A/S
 • Kasper Ryttersgaard General Manager Denmark, Royal Unibrew A/S

Læs pressemeddelelsen her

 • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem