Paneldebat: ”Bæredygtighed i Detailhandlen” på Foodexpo

Få fire perspektiver på, hvordan bæredygtighed kommer til udtryk i dagligvarehandlen på dette års Foodexpo i Herning.

Analyser viser at flere danskere ønsker at købe sundere, mere lokalt og mere bæredygtigt.

Men hvordan ser virkeligheden ud ude hos producenterne, i butikkerne, både i de større supermarkeder, men også i de mindre, lokale nærbutikker, når det kommer til efterspørgslen af f.eks. plantebaserede, sundere, økologiske, klimavenlige, lokale og bæredygtige produkter?

I denne paneldebat debatteres emnet “bæredygtighed i detailhandlen” med paneldeltagere fra tre forskellige grene af detailbranchen:

  • Jesper Lundberg, Formand i Nærbutikkernes Landsforening
  • Claus Bøgelund, Vicedirektør i De Samvirkende Købmænd
  • Niels Jensen, Direktør i Mærkevareleverandørerne

Moderator: John Wagner, journalist og politisk kommentator.

Praktiske detaljer og tilmelding

Foodexpo, Butikstorvet, Hal F

Søndag den 17. marts kl. 11.00 – 11.45

Se programmet her

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem