Find vej i de vigtigste begreber om bæredygtighed

Erhvervsstyrelsen har lavet en oversigt over begreberne inden for bæredygtighed, fx om Life Cycle Assessment, greenwashing, scope 1, 2 og 3 samt ESG.

Det kan være svært at finde rundt i de mange forskellige begreber, der er, når du arbejder med din virksomheds bæredygtighed. Få overblik og forklaringer på de mest anvendte begreber inden for bæredygtighed og ansvarlighed.

Find begreberne her

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem