Fik du stemt på din favorit til Årets Lancering 2021?

Du kan stadig nå at stemme på din favorit til Årets Lancering 2021 – men vi lukker snart for afstemningen! Det tager kun 5 minutter at udfylde spørgeskemaet.

NielsenIQ har siden år 2000 hvert år kåret årets mest succesfulde produktlancering ved at uddele prisen Årets Lancering. Prisen for 2021 overrækkes på MLDK’s Årstræf den 9. juni 2022. NielsenIQ har nomineret fem kandidater på baggrund af NielsenIQ salgsdata – læs mere om de fem nominerede her.

Vi håber, du vil hjælpe os med at vurdere, hvilken af disse nominerede, der skal vinde prisen.

Kriterierne, som NielsenIQ vurderer ud fra, er:

Produktets performance:
Har produktet opnået et betydeligt salg, markedsandel og distribution i sin kategori?

Produktets bidrag til kategorien:
Har produktet bidraget til vækst i sin kategori og dermed skabt værdi for producenter og kæder?

Produktets innovation:
Har produktet tilført nyt til markedet?

Kriterier for, at du kan stemme:

  • Du skal arbejde i en virksomhed, der er MLDK-medlem
  • Du må ikke stemme på din egen lancering
  • Du må kun stemme én gang.

Deadline: Fredag den 29. april 2022 kl. 12. På forhånd mange tak for din hjælp!

Find spørgeskemaet

Vær opmærksom på, at linket er på vores medlemsportal – har du ikke et medlems login, bedes du skrive til Anna på ak@mldk.org. Alle medarbejdere i medlemsvirksomheder kan få et personligt medlemslogin.

Find link til spørgeskema her

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem