DagSam Emballageguide nu også i engelsk version

DagSams emballageguide er nu også tilgængelig i en engelsk version.

Emballageguiden er udarbejdet i en arbejdsgruppe under DagSam og udtrykker den samlede dagligvarebranchens anbefalinger til, hvorledes emballageanvendelse bør udvikles, således at emballager designes til at kunne genanvendes.

Hent Emballageguiden ved at klikke her

Ved at følge emballageguidens anbefalinger kan man som emballagebruger udvikle sine emballage i en mindre miljøbelastende retning og sikre, at emballagerne bedst muligt kan genanvendes. Det vil også medføre minimerede omkostninger, når det udvidede producentansvar indføres i Danmark fra 1. januar 2025.

Eventuelle spørgsmål til guiden og den anvendelse kan rettes til mw@mldk.org.

  • Del

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem