I de senere år har mange børnehaver, plejehjem, kantiner og skoler taget nye typer produkter i brug i takt med den stigende opmærksomhed på klimaaftryk og grøn omstilling. Disse produkter, med deres forskelligartede kulinariske egenskaber og ernæringsprofiler, er dog stadig nye og ukendte for mange. Samtidig er offentlige indkøbsaftaler først for nylig begyndt at inkludere denne type produkter.

For at imødekomme behovet for en fælles kvalitetsforståelse af plantebaserede produkter i offentlige udbud har Fokus Fødevarer i samarbejde med NORION Consult startet projektet Fokus Planterig.

I Fokus Planterig har vi undersøgt offentlige køkkeners holdninger, behov og krav til plantebaserede produkter og udviklet specifikationer for de mest efterspurgte produkter.

Hvilke krav giver det mening at stille i dag, og hvor er markedet stadig for umodent? Hvordan navigerer køkkenprofessionelle i de nye muligheder, og hvad efterspørger de fra producenter og leverandører i fremtiden?

Hør mere, når vi lancerer den nye kategori og præsenterer resultaterne fra projektet.

 

Projektet har fået tilskud fra Fonden for Plantebaserede Fødevare (Plantefonden) under Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri.

  • Del
Pris pr. deltager

GRATIS
ex. moms

DATO OG STED

24. Mar 2025 kl. 11:00

til

24. Mar 2025 kl. 11:45

Webinar

Book plads

Såfremt du er MLDK medlem, anbefaler vi at du booker med din MLDK konto. Det giver dig en endnu nemmere og hurtigere bookingprocess.

Log ind for at tilmelde dig nyhedsbrevet

Som medlem af Mærkevareleverandørerne spiller du en afgørende rolle i foreningens virke. Det er nemlig vores medlemmer, der gennem bestyrelse, udvalg og arbejdsgrupper er med til at udvikle og facilitere vores mange tiltag. Lige nu har vi mere end 110 medlemmer, der alle er væsentlige spillere i Dansk Detailhandel og Away From Home.

Bliv medlem